Przeglądając ogłoszenia o wynajmie mieszkań lub domów często można natknąć się na informację, że wystawiający ogłoszenie wpisuje informację, że podpisanie umowy tylko w formie najmu okazjonalnego. Wiele właścicieli wpisuje to hasło w swoje ogłoszenia natomiast nie każdy wie z czym to się wiąże. Dlatego przeczytaj jak podpisać, żeby taka umowa miała moc prawną.
Umowa najmu okazjonalnego została wprowadzona do ustawy o ochronie lokatorów 17 grudnia 2009 roku, ma ona na celu dać większe bezpieczeństwo właścicielowi mieszkania, kiedy najemca nie respektuje zapisów dokonanych w umowie najmu mieszkania.
Umowa najmu okazjonalnego jest przeznaczona dla lokali służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Podpisuje się ją tylko na czas oznaczony nie dłużej niż na 10 lat. Co więcej zawierana jest tylko przez osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań. Musi być także właścicielem wynajmowanego mieszkania.
Umowa najmu okazjonalnego zawiera się w formie pisemnej. Ważne, aby posiadała informację na jaki okres ma obowiązywać. Jak wcześniej pisaliśmy nie można zawrzeć jej na dłużej niż 10 lat. Do umowy konieczne jest dołączenie załącznika z oświadczeniem od osób będących najemcami, że dobrowolnie poddadzą się egzekucji (opuszczenia lokalu) w przypadku zakończenia umowy. Dokument ten podpisuje się u notariusza. Dodatkowo najemcy wskazują inny lokal, w którym mogą mieszkać w przypadku egzekucji. Przekazują oświadczenie od osoby, która jest prawnym właścicielem tego lokalu, że wyraża zgodę na zamieszkanie osób, które zobowiązane są do opuszczenia wynajętego mieszkania. Dobrze, aby takie oświadczenie najemca dostarczył przed podpisaniem umowy.
Dodatkowo właściciel mieszkania ma 14 dni od zawarcia takiej umowy na zgłoszenie jej do Urzędu Skarbowego. Niedotrzymanie terminu powoduje, że umowa najmu okazjonalnego staje się zwykłą umową najmu, którą regulują przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawa o ochronie praw lokatorów.
Tutaj powinniśmy zawrzeć informację, że umowa jest umową najmu okazjonalnego. Miejscowość i datę zawarcia umowy.
Bardzo ważny punkt w umowie. Istotne jest, aby wpisać poprawnie wszystkie dane osobowe, ponieważ w kwestiach spornych mają one znaczenie w przypadku postępowania sądowego.
Tutaj właściciel oświadcza, że jest prawnym właścicielem mieszkania. Podaje numer księgi wieczystej. Dodatkowo w tym punkcie zawiera się informację o stanie technicznym i wyposażeniu mieszkania oddanego pod wynajem. Protokół zdawczo-odbiorczy który stanowi załącznik do umowy zawiera wszystkie informacje o wyposażeniu i stanie technicznym mieszkania
Istotne jest wpisanie daty od kiedy do kiedy umowa najmu okazjonalnego ma trwać. Dla tego rodzaju mowy koniecznie jest konkretne ustalenie czasu trwania najmu. Umowa nie może być podpisana na dłużej niż 10 lat.
Umowę najmu okazjonalnego najemca może wypowiedzieć przed terminem zakończenia umowy w dwóch przypadkach:
Pierwszy: zgodnie z zapisami – czyli konkretne przyczyny określone przez najemcę w umowie. Mówi o tym kodeks cywilny.
Drugi: zgodnie z przepisami prawa (ustawa o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy
Wynajmujący może wypowiedzieć umowę tylko zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.
W każdej chwili i bez podania przyczyny można rozwiązać umowę za porozumieniem stron.
W umowie konieczne jest zawarcie informacji o wszystkich opłatach jakie najemca jest zobowiązany ponosić podczas wynajmu mieszkania. Dlatego tak ważna jest informacja o wysokości czynszu i innych dodatkowych opłat, a także konieczne jest zawarcie informacji o terminie płatności.
Jeżeli chodzi o podwyżki czynszu wynajmujący jest zobowiązany do przedstawienia określonych warunków kiedy i do jakiej wysokości koszty może podwyższyć koszty.
Jeżeli najemca chciałby dokonać zmian w wynajmowanym mieszkaniu warto zawrzeć na jakich warunkach może to zrobić. Jaki będzie podział kosztów a odbywać będzie się to w porozumieniu z właścicielem mieszkania.
Koszt jaki musi ponieść najemca przed wprowadzeniem się do mieszkania. Jest to zabezpieczenie wynajmującego przed niedopełnieniem umowy przez najemcę. Na przykład w przypadku egzekucji kaucja ta zabezpiecza ewentualne koszty poniesione przez najemcę. Najemca otrzymuje zwrot kaucji najpóźniej do końca miesiąca po opróżnieniu lokalu
Kaucja nie może być wyższa niż sześciokrotność miesięcznego czynszu.
Na koniec zawsze warto dodać zapis, że jakiekolwiek zmiany w umowie będą zawarte w formie pisemnej. Przede wszystkim tutaj wpisuje się spis załączników do umowy m.in oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji, zgoda na zamieszkanie najemcy po ustaniu stosunku najmu od właściciela mieszkania, protokół zdawczo-odbiorczy lokalu
Jeżeli chcesz wynająć swoje mieszkanie w Gryfinie, ale nie wiesz jaki rodzaj umowy najmu będzie dla ciebie korzystny? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy agencją nieruchomości w Gryfinie i chętnie Ci pomożemy.