Tutaj już mamy kilka wyborów. Czy wynająć mieszkanie rodzinie, studentom, obcokrajowcom a może firmom? W całości czy na pokoje?
Ile wynajmujących tyle opinii. Wiele osób decyduje się na wynajem mieszkań rodzinie ponieważ boi się studentów, obcokrajowców czy firm, że mieszkanie pozostawią w opłakanym stanie. Inni zaś mają bardzo dobre wspomnienia ze współpracy ze studentami, obcokrajowcami czy firmami. Najważniejsza tutaj jest weryfikacja osób, które będą wynajmowały Twoje mieszkanie. Czy są uczciwi, jakie są powody wynajmu mieszkania, na jaki okres. Coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkań dla firm ze względu na to, że wynajem zazwyczaj jest długoterminowy. Kiedy zachodzi konieczności rozwiązania umowy lokatorzy nie sprawiają kłopotów ponieważ to firma jest zobowiązana zapewnić im nowe zakwaterowanie.
Wynajem mieszkanie obcokrajowcom w praktyce niczym się nie różni od wynajmu mieszkania obywatelom z Polski. Ważne jest jednak, żeby umowa najmu mieszkania była zrozumiała dla obcokrajowca tzn., że w niektórych przypadkach będzie konieczna wersja po angielsku. Do umowy najmu można dodać punkt, że osoba chcąca wynająć mieszkanie oświadcza, że umowa jest dla niej zrozumiała. Właściciel mieszkania może zweryfikować tożsamość przyszłego najemcy oraz poprosić o przedstawienie karty pobytu. Jeżeli chodzi o umowę najmu okazjonalnego, w tym przypadku będzie to kłopotliwe ze względu na trudność w dostarczeniu dokumentu przez obcokrajowca o możliwości zamieszkania w innym lokalu w przypadku eksmisji.
Jeżeli mamy mieszkanie małe tj. kawalerka bądź mieszkanie dwupokojowe to mieszkanie jest wynajmowane w całości natomiast mieszkania większe : 3 – 4 pokojowe mogą być wynajmowane w całości jak i na pokoje (tutaj grupą docelową są zazwyczaj studenci).
Różnica wynajmowania mieszkania w całości i na pokoje jest taka, że do wynajęcia mieszkania w całości podpisujemy jedną umowę najmu, w przypadku wynajmu mieszkania na pokoje potrzebne jest kilka umów.
Zalety wynajmowania mieszkania w całości jest na pewno to, że podpisujemy jedną umowę najmu, a osoby wynajmujące nie zmieniają się i zazwyczaj mieszkają do końca trwania umowy. Tutaj także możemy rozważyć umowę najmu okazjonalnego. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku zwolnienia mieszkania musimy szybko szukać następnych lokatorów aby uniknąć braku dochodów z wynajmu.
Zalety wynajmowania mieszkania na pokoje mają swoje zastosowanie w miastach uniwersyteckich, gdzie studenci co roku szukają swojego miejsca by móc szybko dostać się na uczelnie. Taki wynajem wiąże się zazwyczaj z podpisaniem kilku umów na każdy pokój osobno. Rotacja osób wynajmujących jest dosyć duża, co może być minusem, a ponowne podpisywanie umów czasochłonne. Umowa najmu okazjonalnego w tym przypadku wiąże się z większymi kosztami u notariusza.
To pytanie zadaje sobie większość osób, które posiadają mieszkanie na wynajem w Gryfinie. Jeżeli nie nie masz wystarczającej wiedzy na temat wynajmu mieszkania to na pewno jest to dobre rozwiązanie. Nikt nie chce, aby jego nieruchomość znalazła się w nieodpowiednich rękach. Biuro nieruchomości jest swego rodzaju ochroną przed nieuczciwymi najemcami. Ma sposoby, aby zweryfikować przyszłych lokatorów. Wynajmujący często nie chcą korzystać z agencji nieruchomości ponieważ boją się dodatkowych kosztów tj. prowizji. Na rynku coraz więcej firm oferuje pomoc nie pobierając jej. Dobrym sposobem jest skontaktowanie się z biurem nieruchomości i poznanie na jakich zasadach działają i jak mogą pomóc, tak aby oferta wynajmu była najkorzystniejsza dla wynajmującego swoje mieszkanie
Umowa najmu jest bardzo ważna, a w szczególności znajdujące się w niej zapisy. To od niej zależy bezpieczeństwo twojego mieszkania. To ona dyktuje warunki przestrzegania zasad dla obu stron umowy, a podczas sporów jest ważnym dowodem.
W związku z tym, musisz zastanowić się jaki rodzaj umowy będzie dla ciebie odpowiedni. Czy to będzie zwykła umowa najmu (cywilnoprawna) czy umowa najmu okazjonalnego i na jaki termin chcesz ją podpisać?
Więcej o rodzajach umów najmu – Kliknij tutaj
Pamiętaj, że najważniejszymi informacjami w umowie są:
Innymi ważnymi informacjami jest na pewno wysokość kaucji, okresy wypowiedzenia i stan mieszkania. Dodatkowo warto zaznaczyć informacje o zakazie podnajmowania osobom trzecim bez zgody właściciela.
Pozostałe prawa i obowiązki nie wprowadzone do umowy najmu są regulowane przez ustawę o ochronie praw lokatorów.
Dodatkowym elementem, ale jakże ważnym do umowy najmu jest protokół zdawczo – odbiorczy. W nim możemy zawrzeć cały stan techniczny mieszkania (wygląd ścian, posadzek, wyposażenie w sprzęty oraz meble) . Dodatkowo w nim zawrzemy stan liczników np. gaz, energia elektryczna, centralne ogrzewanie czy woda. Do protokołu zdawczo – odbiorczego dołączamy dokumentację fotograficzną – to dobry dowód na to w jakim stanie oddaliśmy mieszkanie. Oczywiście obie strony muszą się z nim zaznajomić oraz podpisać.
Jeżeli chodzi o najem okazjonalny to do umowy wynajmu mieszkania dołącza się oświadczenia:
Zwykłej umowy najmu mieszkania nie ma obowiązku zgłaszania do Urzędu Skarbowego. Taki obowiązek pojawia się przy podpisaniu umowy najmu okazjonalnego. Właściciel mieszkania ma 14 dni od zawarcia umowy najmu okazjonalnego na zgłoszenie tego faktu do Urzędu. W pozostałych przypadkach właściciel zgłasza jedynie osiągane przychody z najmu.
Jeżeli masz mieszkanie do wynajęcia w Gryfinie możesz skorzystać z naszych usług. Nasze biuro nieruchomości nie pobiera prowizji. Skontaktuj się z nami a chętnie odpowiemy na wszystkie pytania , rozwiejemy wątpliwości i pomożemy wynająć mieszkanie.